Runway to the Fashionable Four  
 
Runway to the Fashionable 4 Runway to the Fashionable 4

 

THE HEAD COACH AND ASSISTANT COACH BRACKETS

 

HEAD COACH BRACKETS

Midwest Region

First Round

1 Rick Pitino (Louisville) defeated 16 Tom Brennan (Vermont)
8 Paul Hewitt (Georgia Tech) defeated 9 Dennis Felton (Western Kentucky)

12 Rob Evans (Arizona State) defeated 5 Roy Williams (Kansas)
4 Tubby Smith (Kentucky) defeated 13 Reggie Witherspoon (Buffalo)

6 Perry Watson (Detroit) defeated 11 Oliver Purnell (Dayton)
3 Tic Price (McNeese State) defeated 14 Riley Wallace (Hawaii)

10 Bruce Pearl (UW-Milwaukee) defeated 7 Jim O'Brien (Ohio State)
2 Willis Wilson (Rice) defeated 15 Doug Oliver (Idaho State)

Second Round

1 Rick Pitino (Louisville) defeated 8 Paul Hewitt (Georgia Tech)
4 Tubby Smith (Kentucky) vs. defeated 12 Rob Evans (Arizona State)

3 Tic Price (McNeese State) defeated 6 Perry Watson (Detroit)
2 Willis Wilson (Rice) defeated 10 Bruce Pearl (UW-Milwaukee)

Sensational Sixteen

4 Tubby Smith (Kentucky) defeated 1 Rick Pitino (Louisville)
2 Willis Wilson (Rice) defeated 3 Tic Price (McNeese State)

Elegant Eight

2 Willis Wilson (Rice) defeated 4 Tubby Smith (Kentucky)

FASHIONABLE FOUR: Willis Wilson


West Region

First Round

1 Melvin Watkins (Texas A&M) defeated 16 Scott Drew (Valparaiso)
9 Jessie Evans (UL-Lafayette) defeated 8 Ed Schilling (Wright State)

5 Ricardo Patton (Colorado) defeated 12 Paul Graham (Washington State)
4 Buzz Peterson (Tennessee) defeated 13 Tom Crean (Marquette)

11 Brad Holland (San Diego) defeated 6 Mike Krzyzewski (Duke)
3 Mike Jarvis (St. John's) defeated 14 Bobby Braswell (Cal State Northridge)

7 Rick Barnes (Texas) defeated 10 Ernie Kent (Oregon)
2 Sherman Dillard (James Madison) defeated 15 Rick Scruggs (Gardner-Webb)

Second Round

1 Melvin Watkins (Texas A&M) defeated 9 Jessie Evans (UL-Lafayette)
4 Buzz Peterson (Tennessee) defeated 5 Ricardo Patton (Colorado)

3 Mike Jarvis (St. John's) defeated 11 Brad Holland (San Diego)
2 Sherman Dillard (James Madison) defeated 7 Rick Barnes (Texas)

Sensational Sixteen

4 Buzz Peterson (Tennessee) defeated 1 Melvin Watkins (Texas A&M)
3 Mike Jarvis (St. John's) defeated 2 Sherman Dillard (James Madison)

Elegant Eight

3 Mike Jarvis (St. John's) defeated 4 Buzz Peterson (Tennessee)

FASHIONABLE FOUR: Mike Jarvis


South Region

First Round

1 John Calipari (Memphis) defeated 16 Byron Samuels (Radford)
8 Barry Hinson (SW Missouri State) defeated 9 Bill Self (Illinois)

5 Gary Williams (Maryland) defeated 12 Ron Hunter (IUPUI)
13 Bob Marlin (Sam Houston State) defeated 4 Henry Bibby (USC)

11 Johnny Jones (North Texas) defeated 6 Bobby Lutz (Charlotte)
3 Bob McKillop (Davidson) defeated 14 James Jones (Yale)

7 Seth Greenberg (South Florida) defeated 10 Teresa Phillips (Tennessee State)
2 Bruiser Flint (Drexel) defeated 15 Steve Fisher (San Diego State)

Second Round

1 John Calipari (Memphis) defeated 8 Barry Hinson (SW Missouri State)
5 Gary Williams (Maryland) defeated 13 Bob Marlin (Sam Houston State)

3 Bob McKillop (Davidson) defeated 11 Johnny Jones (North Texas)
2 Bruiser Flint (Drexel) defeated 7 Seth Greenberg (South Florida)

Sensational Sixteen

1 John Calipari (Memphis) defeated 5 Gary Williams (Maryland)
2 Bruiser Flint (Drexel) defeated 3 Bob McKillop (Davidson)

Elegant Eight

1 John Calipari (Memphis) defeated 2 Bruiser Flint (Drexel)

FASHIONABLE FOUR: John Calipari


East Region

First Round

1 Gary Waters (Rutgers) defeated 16 Jeff Jones (American)
8 Cy Alexander (South Carolina State) defeated 9 Pat Dennis (The Citadel)

5 Lute Olson (Arizona) defeated 12 Michael Holton (Portland)
4 Billy Donovan (Florida) defeated 13 Dave Magarity (Marist)

11 Jim Phelan (Mount St. Mary's) defeated 6 Mark Gottfried (Alabama)
3 Bob Hill (Fordham) defeated 14 Vann Pettaway (Alabama A&M)

7 Steve Alford (Iowa) defeated 10 Jeff Ruland (Iona)
2 Jay Wright (Villanova) defeated 15 Donnie Marsh (Florida International)

Second Round

1 Gary Waters (Rutgers) defeated 8 Cy Alexander (South Carolina State)
5 Lute Olson (Arizona) defeated 4 Billy Donovan (Florida)

11 Jim Phelan (Mount St. Mary's) defeated 3 Bob Hill (Fordham)
2 Jay Wright (Villanova) defeated 7 Steve Alford (Iowa)

Sensational Sixteen

1 Gary Waters (Rutgers) defeated 5 Lute Olson (Arizona)
2 Jay Wright (Villanova) defeated 11 Jim Phelan (Mount St. Mary's)

Elegant Eight

1 Gary Waters (Rutgers) defeated 2 Jay Wright (Villanova)

FASHIONABLE FOUR: Gary Waters


THE 2003 FASHIONABLE FOUR

NIFTY NATIONAL SEMIFINALS


Gary Waters (Rutgers) defeated John Calipari (Memphis)
Willis Wilson (Rice) defeated Mike Jarvis (St. John's)

FASHION FINALE

Gary Waters (Rutgers) defeated Willis Wilson (Rice)

RavisTailor.com

 

 

ASSISTANT COACH BRACKETS

Midwest Region

First Round

1 Rodney Terry (Texas) defeated 16 Steve Prohm (Southeastern Louisiana)
8 Tony Harvey (Missouri) defeated 9 Sam Scuilli (Santa Clara)

5 James Farr (Loyola-Chicago) defeated 12 Kevin Nickelberry (Charlotte)
4 Eric Eaton (Holy Cross) defeated 13 Rob Jeter (Wisconsin)

6 Darren Kohne (High Point) defeated 11 Darrin Horn (Marquette)
14 Junsie Cotton (UTEP) defeated 3 Lew Hill (Texas A&M)

10 Matt Daniel (Texas-Arlington) defeated 7 Lynn Mitchem (Illinois-Chicago)
2 Tony Jones (Wisconsin-Milwaukee) defeated 15 Mike Marshall (Butler)

Second Round

1 Rodney Terry (Texas) defeated 8 Tony Harvey (Missouri)
4 Eric Eaton (Holy Cross) defeated 5 James Farr (Loyola-Chicago)

6 Darren Kohne (High Point) defeated 14 Junsie Cotton (UTEP)
2 Tony Jones (Wisconsin-Milwaukee) defeated 10 Matt Daniel (Texas-Arlington)

Sensational Sixteen

1 Rodney Terry (Texas) defeated 4 Eric Eaton (Holy Cross)
2 Tony Jones (Wisconsin-Milwaukee) defeated 6 Darren Kohne (High Point)

Elegant Eight

2 Tony Jones (Wisconsin-Milwaukee) defeated 1 Rodney Terry (Texas)

FASHIONABLE FOUR: Tony Jones


West Region

First Round

1 Gary Stewart (UCLA) defeated 16 Rob O'Driscoll (Iona)
9 Lamont Smith (St. Mary's) defeated 8 Louis Reynaud (California)

12 Billy Grier (Gonzaga) defeated 5 John Cooper (Oregon)
4 Brian Loyd (Oregon State) defeated 13 Garrick Respress (Georgia Southern)

11 Barry Rohrsenn (Pittsburgh) defeated 6 Tracy Dildy (Auburn)
3 Reggie Hanson (Kentucky) defeated 14 Dan O'Dowd (Arizona State)

7 Chris Croft (Washington State) defeated 10 Greg Lansing (Iowa)
15 Mark Downey (New Orleans) defeated 2 Hillary Scott (East Tennessee State)

Second Round

9 Lamont Smith (St. Mary's) defeated 1 Gary Stewart (UCLA)
4 Brian Loyd (Oregon State) defeated 12 Billy Grier (Gonzaga)

3 Reggie Hanson (Kentucky) defeated 11 Barry Rohrsenn (Pittsburgh)
7 Chris Croft (Washington State) defeated 15 Mark Downey (New Orleans)

Sensational Sixteen

4 Brian Loyd (Oregon State) defeated 9 Lamont Smith (St. Mary's)
3 Reggie Hanson (Kentucky) defeated 7 Chris Croft (Washington State)

Elegant Eight

3 Reggie Hanson (Kentucky) defeated 4 Brian Loyd (Oregon State)

FASHIONABLE FOUR: Reggie Hanson


South Region

First Round


16 Kelvin Jefferson (American) vs. 1 Ronny Thompson (Georgetown)
8 Dean Keener (Georgia Tech) defeated 9 Cliff Warren (Georgia Tech)

5 Joe Jones (Villanova) defeated 12 Tom Schuberth (Central Florida)
4 Dave Dickerson (Maryland) defeated 13 Alex Grouthuis (Wagner)

11 Patrick Skerry (William & Mary) defeated 6 Howard Pride (Howard)
3 Keith LeGree (Cincinnati) defeated 14 Paul Johnson (Louisiana-Lafayette)

7 Steve Roccaforte (Memphis) defeated 10 Steve Payne (Tennessee Tech)
2 Kerry Keating (Tennessee) defeated 15 Bob MacKinnon (North Carolina)

Second Round

8 Dean Keener (Georgia Tech) defeated 16 Kelvin Jefferson (American)
4 Dave Dickerson (Maryland) defeated 5 Joe Jones (Villanova)

3 Keith LeGree (Cincinnati) defeated 11 Patrick Skerry (William & Mary)
2 Kerry Keating (Tennessee) defeated 7 Steve Roccaforte (Memphis)

Sensational Sixteen

4 Dave Dickerson (Maryland) defeated 8 Dean Keener (Georgia Tech)
2 Kerry Keating (Tennessee) defeated 3 Keith LeGree (Cincinnati)

Elegant Eight

2 Kerry Keating (Tennessee) defeated 4 Dave Dickerson (Maryland)

FASHIONABLE FOUR: Kerry Keating


East Region

First Round

1 Frank Ross (Albany) defeated 16 Matt McMahon (Appalachian State)
9 Ed Cooley (Boston College) defeated 8 Mike Gillian (George Mason)

5 Steve Sauers (Marist) defeated 12 Eugene Burroughs (Marist)
13 Brian Blaney (Stony Brook) defeated 4 Mike Jarvis II (St. John's)

6 Darren Savino (Quinnipiac) defeated 11 Garland Mance (Rutgers)
3 Patrick Sellers (Central Connecticut State) defeated 14 Clay Nunley (Army)

10 Dino Gaudio (Wake Forest) defeated 7 Wayne Brent (Mississippi)
2 Johnny Dawkins (Duke) defeated 15 Alex Peavey (Wofford)

Second Round

1 Frank Ross (Albany) defeated 9 Ed Cooley (Boston College)
13 Brian Blaney (Stony Brook) defeated 5 Steve Sauers (Marist)

3 Patrick Sellers (Central Connecticut State) defeated 6 Darren Savino (Quinnipiac)
2 Johnny Dawkins (Duke) defeated 10 Dino Gaudio (Wake Forest)

Sensational Sixteen

1 Frank Ross (Albany) defeated 13 Brian Blaney (Stony Brook)
3 Patrick Sellers (Central Connecticut State) defeated 2 Johnny Dawkins (Duke)

Elegant Eight

3 Patrick Sellers (Central Connecticut State) defeated 1 Frank Ross (Albany)

FASHIONABLE FOUR: Patrick Sellers
 

THE 2003 FASHIONABLE FOUR

NIFTY NATIONAL SEMIFINALS


Tony Jones (Wisconsin-Milwaukee) defeated Reggie Hanson (Kentucky)
Kerry Keating (Tennessee) defeated Patrick Sellers (Central Connecticut State)

FASHION FINALE

Tony Jones (Wisconsin-Milwaukee) tied Kerry Keating (Tennessee)

* First tie in fashion histoy
 


 

 

 

 

AllSportsClothes


 



Lautre Femme


OutDoorGirl


 

 


Mr. Press